Evenimentul zilei

Joi11212019

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Actualitate Din tara Anunt PROGRAMUL manifestărilor cultural-artistice dedicate sărbătorii „Hramul orașului Chișinău”

PROGRAMUL manifestărilor cultural-artistice dedicate sărbătorii „Hramul orașului Chișinău”

13 Octombrie 2019 - 

Primăria municipiului Chişinău prezintă Programul manifestărilor cultural-artistice consacrate Hramului oraşului Chişinău - 14 octombrie 2019. 

De la 08:30 vor avea loc depuneri de flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și sfânt, iar de la 10:00 vor fi organizate expoziții de artizanat, floristică, carte, pictură, grafică și altele. Mai târziu vor avea loc programe de agrement organizate de secția cultură, tineret și sport al preturilor, scrie radiochisinau.md.

La ora 12:00 va fi dezvelirea bustului lui Dumitru Matcovschi pe Aleea Clasicilor din Grădina Publică „Ștefan cel Mare și Sfânt”.

Începând cu ora 13:00 va fi înmânat Premiul de Merit, în incinta Sălii cu Orgă, iar în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) va avea loc un spectacol muzical-coregrafic prezentat de formațiile artistice ale instituțiilor de învățământ preuniversitar din Capitală.

Activități de divertisment pentru persoanele de vârsta a III-a cu participarea fanfarei Direcției parcurilor de cultură și odihnă a municipiului Chișinău vor începe la 16:00.

Valentin Uzun alături de orchestra „Tharmis” va încânta publicul de la 16:30, iar de la 20:00 va începe concertul grandios dedicat Hramului Orașului Chișinău, cu participarea orchestrei municipale de muzică populară condusă de Frații Advahov, Orchestra municipală „Avante”, fanfara „Ciocârlia” (România), Ansamblul „Plăieșii”, Zinaida Julea, Mihai Ciobanu, Andra, Fuego, Igor Rusu, Igor Cuciuc și alții.

Evenimentul va culmina cu un show de artificii la ora 23:00.

Orele

desfășurării

Denumirea manifestării

Locul desfășurării

08.00

Depunere de  flori

Monumentul Domnitorului

Ștefan cel Mare și Sfânt

08.30

Liturghia de Hram                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Catedrala  Mitropolitană

„Nașterea  Domnului”

 

10.00 – 17.00

Expoziții de: artizanat, floristică, carte, pictură, grafică etc.  

Aleile Scuarului Catedralei Mitropolitane

„Nașterea  Domnului”

10:15

Te-Deum Laudamus

Scuarului Catedralei

10.30 – 11.30

Inaugurarea oficială a sărbătorii „Hramul orașului Chișinău”

Scuarului Catedralei Mitropolitane

„Nașterea  Domnului”

11.30 – 18.00

Programe de agrement organizate de  către secțiile cultură, tineret și sport ale preturilor de sector.

Platourile de pe bd. Ștefan cel Mare și Sfânt, repartizate preturilor sectoarelor mun. Chișinău

12.00 – 13.00

Ceremonia de înmânare a Premiului municipal de merit  pentru anul 2019

Sala cu Orgă

12.00 – 15.00

„Chișinău - primăvara copilăriei”– spectacol muzical - coregrafic prezentat de formațiile  artistice ale instituțiilor de învățământ preuniversitar din mun. Chișinău

Piața Marii Adunări Naționale

 

14:00 – 15:00

Concertul corului

„Kalevi Kammerkoor” (Estonia)

Sala cu Orgă

15.30 -16:15

Concertul orchestrei de cameră a școlii de muzică din orașul Iavne (Israel)

Piața Marii Adunări Naționale

16.00 – 18.00

Activități de divertisment pentru persoanele de vârsta a III-a cu participarea fanfarei Direcției parcurilor de cultură și odihnă a municipiului Chișinău

Grădina  Publică  „Ștefan cel Mare și Sfânt”

16:40 – 17:30

„ODĂ CHIȘINĂULUI…” program de divertisment susținut de formația „AVANTE”. Soliști: Lidia Botezatu și Radu Dolgan, Victoria Lungu, Roxana, Serj Kuzenkoff, Vladimir Fotescu, Rodica Aculova.

Piața Marii Adunări Naționale

18:00 – 19:45.

„CHIȘINĂU, ORAȘUL MEU…” Spectacol tematic cu participarea interpreților: Iurie Sadovnic, Ana Cernicova, Silvia Grigore, Geta Burlacu, „BRIO SONORES”, Cornelia Ștefăneț, Corina Țepeș & Costi Burlacu, Marin Gheraș, acompaniați de Philarmonic Proactiv orchestra, dirijor – Mihai Agafița. 

Piața Marii Adunări Naționale

20:00 – 23:00

„HORA CHIȘINĂULUI” -  cu orchestra municipală de muzică populară condusă de frații Vasile și Vitalie Advahov, alături de care vor evolua interpreții: Zinaida Julea, Mihai Ciobanu, Nicolae Glib, Maria Iliuț, Adriana Ochișanu, Vali Boghean, Doina Sulac, Igor Cuciuc, Cristina Ceauș, Lucia Bejenari, Tatiana Martin, Olesea Olteanu, Olivia Cheptea, Iualian Corochi, Cristi Tractor, Ansamblul etnofolcloric „PLĂIEȘII” și invitați speciali: ANDRA, FUEGO și fanfara „CIOCĂRLIA”

Piața Marii Adunări Naționale

23.00

„TE SALUT, CHIȘINĂU!” - Spectacol pirotehnic

Piața Marii Adunări Naționale

 

Lasă un comentariu