Evenimentul zilei

Dum09242017

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Roma, după ce și-a distrus adversara în setul decisiv

18 Mai 2017 -

Simona Halep s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului de la Roma. Reprezentanta României, cotată cu şansa a 6-a la câştigarea turneului, a învins-o în optimi pe favorita numărul 12, rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova.

Tenismana română s-a impus în trei seturi, cu 6-1, 4-6, 6-0, la capătul unui joc ce a durat o ora şi 38 minute.

După calificarea în sferturi, Simona şi-a asigurat un cec în valoare de 53.065 de dolari şi 190 de puncte în clasamentul WTA.

În sferturile competiţiei, Simona urmează s-o întâlnească pe surprinzătoarea estonianca Anett Kontaveit (locul 68 WTA), care le-a eliminat până acum pe favorită numărul 1, Angelique Kerber, şi favorită numărul 15, Mirjana Lucic-Baroni, scrie ziare.com.

Simona şi Kontaveit s-au mai întâlnit o singură dată până acum, anul acesta, la turneul de la Miami, când româncă s-a impus fără probleme, scor 6-3, 6-0.