Evenimentul zilei

Ma12122017

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Simona Halep pierde finala de la Beijing, dar rămâne nr. 1 mondial

Simona Halep pierde finala de la Beijing, dar rămâne nr. 1 mondial

08 Octombrie 2017 -

Simona Halep (cap de serie numărul doi), jucătoare care de luni va ocupa primul loc în ierarhia WTA, se află la a patra finală pierdută în acest an, după ce a fost învinsă în două seturi de Caroline Garcia (Franţa, 15 WTA), scor 6-4, 7-6(3), în ultimul act al turneului "Premier Mandatory" de la Beijing.

Simona s-a aflat în faţa finalei cu numărul 27 şi la o victorie distanţă de al 16-lea titlu din carieră. A fost a treia întâlnire directă dintre cele două sportive.

Simona a dus setul doi în ţie-break, dar nu a mai putut egala. Garcia se impune cu 7-3 în ţie-break şi câştigă cel mai important trofeu al carierei.  Setul doi a durat o ora şi nouă minute.

Singura consolare a Simonei Halep rămâne locul 1 TWA și, bineînțeles, surpriza pregătită de organizatori cu cifra 1 din trandafiri și suma uriașă pe care o va încasa de la acest turneu, peste 630 de mii de dolari.