Vi11242017

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport FCSB se califică în primăvara europeană; Sheriff face un pas mare spre șaisprezecimi. Rezultatele de joi în Europa League

03 Noiembrie 2017 -

FCSB s-a calificat în 16-imile de finală ale Europa League, după 1-1 cu Hapoel Be'er Sheva în etapă a 4-a a Grupei G. Vicecampioană României a profitat și de rezultatul celuilalt meci al grupei, unde Viktoria Plzen a câștigat cu 4-1 în fața lui FC Lugano.

Echipa antrenată de Nicolae Dică a avut ocazia să mai marcheze și să ia toate cele trei puncte, dar arbitrii nu au văzut un henț pe linia porții lui Hapoel. Portarul lui Hapoel şi-a salvat echipa la ocazia mare a lui Larie (78), apoi Gnohere putea să aducă a patra victorie a gazdelor (90+3).

S-a terminat 1-1, iar punctul le asigură roş-albaştrilor calificarea în primăvara europeană după 5 ani de pauză, scrie digisport.ro.

Sheriff a făcut un meci mare la Moscova, împotriva lui Lokomotiv. După ce a fost condusă cu 1-0 în prima repriză, tiraspolenii au întors scorul în mitanul secund, înscriind de două ori, mai având și alte ocazii de a mări scorul. Sheriff urcă pe locul doi, cu 6 puncte după patru meciuri, având șanse să ajungă, pentru parima oară, în primăvara europeană. Grupa F, din care face parte Sheriff, e condusă de FC Copenhaga, tot cu 6 puncte, dar cu un golaveraj mai bun. Lokomotiv coboară pe primul loc pe locul trei, dar ultimele două meciuri vor fi decisive.

Ziare.com prezintă rezultatele înregistrate joi seară în grupele Europa League și clasamentele.