ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Simona Halep s-a calificat, cu emoții, în optimi la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat, cu emoții, în optimi la Indian Wells

12 Martie 2018 -

Cursa Simonei Halep pentru trofeul de la Indian Wells continuă, după ce liderul mondial a trecut de Caroline Dolehide (165 WTA) în turul 3, scor 1-6, 7-6(3), 6-2.

Sportiva de 19 ani din SUA a început excelent meciul şi şi-a adjudecat primul set la 1, după 33 de minute, însă Halep a reuşit să ducă partida în decisiv după o a doua manşă extrem de disputată, dar în care a fost mereu la conducere.

Eliberată de tensiune, Halep s-a descătuşat în decisiv şi a închis rapid meciul. Simona s-a desprins la 3-0 cu dublu break, după care s-a relaxat puţin şi s-a mulţumit să-şi conserve avantajul şi şi-a adjudecat în cele din urmă decisivul cu 6-2, după 31 de minute.

În optimi, Halep o va întâlni pe Qiang Wang (55 WTA), după ce chinezoaica a reuşit o surpriză în turul 3 şi a eliminat-o pe Kristina Mladenovic (15 WTA), după o victorie extrem de clară, 6-1, 6-2.

Calificarea în optimile de finală este recompensată la Indian Wells cu un premiu 88.135 de dolari şi cu 120 de puncte WTA.

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3, scrie telekomsport.ro.