Evenimentul zilei

Ma10232018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Liga Campionilor: Catastrofă la Manchester, AS Roma se impune în „cetatea eternă”

14 Martie 2018 -

Sevilla a reușit marea surpriză în optimile UEFA Champions League și a ajuns în sferturile Ligii după 60 de ani. Spaniolii s-au calificat în sferturi după ce au învins-o pe Manchester United chiar pe „Old Trafford”, cu 2-1.

Mourinho a avut prea mare încredere că echipa sa va merge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor şi i-a ţinut pe bancă pe Mata, Pogba, şi pe Martial! După primele 45 de minute scorul a fost 0-0, iar după cum începuse repriza secundă, ne-am fi aşteptat la prelungiri.

Spaniolii au ieșit victorioși din duelul ultimelor două câștigătoare ale Europa League, după ce în meciul tur a fost o remiză albă. Pe „Teatrul Viselor”, oaspeții au deschis scorul prin Ben Yedder, cu un sfert de oră înainte de final.

Francezul a înmărmurit asistența după ce a marcat si pentru 2-0, cu toată opoziția lui De Gea. Tripla câștigătoare a Ligii Campionilor, Manchester United, a revenit în joc prin golul reușit de Lukaku, dar mai mult de atât nu a putut. Sevilla s-a calificat pentru prima oară în sferturile UEFA Champions League, scrie digisport.ro.

În celălalt meci al serii, Formaţia AS Roma a câştigat partida cu Şahtior Doneţk, scor 1-0, în manşa retur a „optimilor” Champions League, şi s-a calificat în sferturile de finală. Unicul gol al meciului a fost marcat de Dzeko, în minutul 52. În tur, Şahtior se impusese, scor 2-1.

Astăzi joacă ultimele perechi din optimi: Beșiktaș cu Bayern și Barcelona cu Celsea.

Tragerea la sorţi pentru sferturile Ligii Campionilor are loc vineri.