Evenimentul zilei

Mie12122018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Real Madrid șterge pe jos cu „Bătrâna Doamnă” chiar la ea acasă. Și Bayern Munchen câștigă în deplasare la Sevilla

04 Aprilie 2018 -

Real Madrid și Bayern Munchen au ieșit învingătoare din manșele tur a primelor două sferturi de finală ale Ligii Campionilor. Cristiano Ronaldo a fost eroul serii, cu o dublă la Torino, golul doi al portughezului fiind aplaudat în picioare de suporterii lui Juventus.

Cristiano Ronaldo a înscris de două ori în poarta lui Buffon în meciul pe care Real l-a câştigat cu 3-0 în faţa lui Juventus, iar portarul italian l-a comparat pe CR7 cu Maradona şi Pele.

„Este un jucător extraordinar, Ronaldo e acolo unde sunt Maradona, Pele şi Messi. Am întâlnit o echipă de o valoare incredibilă, de aceea nu putem vorbi de greşeli. Sunt trist, probabil nu vom reuşi să mergem mai departe”, a spus Buffon, la finalul partidei, scrie telekomsport.ro.

Real Madrid e ca și calificată în semifinalele UEFA Champions League după victoria cu 3-0 obținută în fața lui Juventus chiar la Torino. Partida a început perfect pentru madrileni, care au deschis scorul chiar în minutul 3, prin Cristiano Ronaldo. Portughezul l-a învins pe Buffon după o centrare a lui Isco. Acesta a fost  scorul pauzei. În repriza secundă Ronaldo și-a trecut în cont dubla cu o foarfecă de efect, iar Marcelo a închis tabela la 3-0 pentru formația lui Zidane.

Bayern a obținut și ea o victorie în deplasare, deși a avut o misiune extrem de grea la Sevilla. Gazdele au deschis scorul la capătul unei prime jumătăți de oră în care a condus ostilitățile și a ratat câteva ocazii importante. Sarabia l-a învins pe Ulreich, dar la pauză scorul a fost egal. În minutul 37 Navas a deviat în propria poartă o centrare a lui Ribery. În partea secundă echipa germană a mai punctat o dată prin Thiago Alcantara și pornește cu prima șansă la calificarea în semifinale.

Astăzi, de la ora 21:45, joacă FC Barcelona - AS Roma și Liverpool - Manchester City.