Evenimentul zilei

Lun09242018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Charleston

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Charleston

05 Aprilie 2018 -

Jucătoarea Irina-Camelia Begu, locul 38 WTA şi cap de serie 13, s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului de la Charleston, cu premii totale de 800.000 de dolari, potrivit news.ro.

Begu a învins-o în turul doi pe sportiva americană Claire Liu, numărul 202 mondial, scor 6-4, 6-2, într-o oră şi jumătate.

În faza următoare, Irina Begu o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 12 WTA. Premiul pentru participarea în optimi este de 9.568 de dolari şi 55 de puncte.

Surpriza zilei de la Charleston a fost furnizată de Fanny Stollar (Ungaria - locul 219 WTA), aceasta reușind să o elimine în turul doi pe Johanna Konta (Marea Britanie, locul 22 WTA). Turneul din Carolina de Sud face parte din categoria „Premier”.

Cap de serie numărul șase la competiția americană, Konta a pierdut în două seturi, scor 6-3, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 18 minute. Fanny are doar 19 ani și a ajuns pe tabloul principal după ce a venit din calificări.

Un alt nume mare a părăsit turneul: Petra Kvitova. Dublă câștigătoare la Wimbledon (2011, 2014), Petra a fost învinsă de Kristyna Pliskova (77 WTA, sora geamănă a Karolinei Pliskova). Locul 10 WTA, Kvitova a pierdut în trei seturi, scor 1-6, 6-1, 6-3, după o partidă care a durat o oră și 52 de minute, scrie sport.hotnews.ro.