Evenimentul zilei

Vi06222018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Rafael Nadal scrie istorie: a câștigat Roland Garros și a urcat pe primul loc și în clasamentul pentru Turneul Campionilor

11 Iunie 2018 -

Rafael Nadal a reușit la Roland Garros impresionanta performanță de a câștiga titlul pentru a 11-a oară, acest succes asigurându-i și locul unu în clasamentul ATP. Rafa l-a învins pe austriacul Dominic Thiem, un debutant într-o astfel de ocazie, 6-4, 6-3, 6-2.

Ibericul are un avans de doar 100 de puncte față de Roger Federer, care va reveni din nou pe teren în sezonul pe iarbă. Punctele acumulate la Paris l-au ajutat pe "regele" zgurii să urce și pe prima poziție în ierarhia pentru Turneul Campionilor, scrie sport.hotnews.ro.