Evenimentul zilei

Dum11182018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport CM 2018: Anglia învinge Suedia şi e în semifinalele Cupei Mondiale după 28 de ani

08 Iulie 2018 -

Selecţionata Angliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, sâmbătă, după ce a învins formaţia Suediei cu scorul de 2-0 (1-0), la Samara.

Anglia, campioană în 1966, pe teren propriu, va juca din nou o semifinală de Cupă Mondială după o pauză de 28 de ani, în 1990 ocupând locul 4 în Italia, relatează Agerpres. Echipa „Three Lions” s-a impus, după un joc pragmatic, prin golurile marcate de Harry Maguire (30) şi Dele Alli (59) şi va înfrunta în penultimul act Rusia sau Croaţia.

Meciul a fost unul destul de tern, lipsit de ritm sau de realizări tehnice deosebite, dar englezii au avut o posesie mai bună şi au punctat când au avut şansa, de două ori din două şuturi pe poartă.

Suedia nu a mai jucat o semifinală de Cupă Mondială de 24 de ani, din 1994, când trecea de România în sferturile de finală, la loviturile de departajare.

Anglia este echipa cu cele mai multe goluri înscrise din faze fixe în Rusia, patru la număr.