Evenimentul zilei

Mie11142018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport „Cocoșii galici” vor juca finala Cupei Mondiale, după 12 ani

„Cocoșii galici” vor juca finala Cupei Mondiale, după 12 ani

11 Iulie 2018 -

Selecţionata Franţei s-a calificat în finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Belgiei cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la St. Petersburg, în prima semifinală a competiţiei. Franţa, campioană mondială în 1998, va juca a treia sa finală mondială graţie golului marcat de fundaşul Samuel Umtiti (51).

Belgia, semifinalistă şi în 1986, a ratat din nou şansa de a juca pentru trofeu şi va lupta în finala mică. Deși au avut o posesie mai bună, Lukaku și compania nu au putut sparge apărarea franceză, au avut puţine şanse, dar portarul Lloris a demonstrat câteva parade demne de reținut.

Francezii au fost mai inventivi și au avut o grămadă de ocazii în prima repriză. Îndeosebi Mbappe a impresionat, pasând din orice poziție, cu călcâiul, înconjurat de adversari, driblând și jonglând de parcă nici nu l-ar fi interesat scorul, ci doar juca pentru spectacol.

Golul a venit în min. 51 după un corner. Apoi, francezii au mai avut câteva situații clare de gol, Courtois (90+3) a prins şutul lui Griezmann, iar apoi tot portarul lui Chelsea a respins mingea şutată de Tolisso (90+6).

Belgienii au avut șansa de a deschide scorul, în prelungirile primei reprize: Umtiti a gafat în propriul careu la centrarea lui De Bruyne (45+1), dar Lukaku nu a fost atent pentru a profita.

Rezultatul de 1-0 este unul echitabil, Franţa dovedit că este echipa mai matură, se impusese de fiecare dată în confruntările de la turnee finale, 3-1 în 1938, 4-2 în finala mică în 1986, la Cupa Mondială, şi 5-0 la EURO 1984, ''cocoşii'' obţinând apoi trofeul continental, notează digisport.ro

Selecţionata antrenată de spaniolul Roberto Martinez era neînvinsă de 23 de meciuri, ultimul eşec al belgienilor fiind produs de Ţara Galilor, în sferturile EURO 2016. Atacantul Romelu Lukaku avea 17 goluri şi 3 pase de gol în ultimele sale 13 apariţii în tricoul ''diavolilor roşii''.

În finala de duminică, Franţa va înfrunta câştigătoarea dintre Croaţia şi Anglia, semifinală programată pentru astăzi la Moscova (ora 21.00).