Evenimentul zilei

Lun09242018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Mijlocaşul croat Ivan Perisic, omul meciului din semifinala cu Anglia (2-1), de la Cupa Mondială

12 Iulie 2018 -

"A fost un meci foarte dificil, dar ştiam cât este de importantă victoria din această semifinală pentru o ţară mică cum este Croaţia. Am debutat încet, dar am arătat caracter.

Primul meu gol a fost important, pentru că am înscris într-un moment cheie, în timp ce atacam. Identitatea marcatorului nu mai este importantă. Important este că a câştigat Croaţia'', a declarat Perisic.
Selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal, miercuri seara, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 2-1 (0-1, 1-1), la capătul prelungirilor, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.
Croaţii, deşi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, au reuşit să se impună meritat prin golurile înscrise de Ivan Perisic (68) şi Mario Mandzukic (109), după ce englezii marcaseră primii, prin Kieran Trippier (5).