Evenimentul zilei

Dum11182018

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Luptătorii moldoveni pe podiumul de premiere la Istanbul

Luptătorii moldoveni pe podiumul de premiere la Istanbul

30 Octombrie 2018 -

Luptătorii moldoveni de stil liber Nicolae Melestean (65 kg), Ivan Ikizli (79 kg) şi Dan Muntean (86 kg) au devenit premianţi ai turneului internaţional de la Istanbul (Turcia), rezervat juniorilor, au informat astăzi surse din cadrul federaţiei naţionale de profil.

Nicolae Melestean şi Ivan Ikizli s-au clasat pe primele locuri în categoriile lor de greutate, iar Dan Muntean a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere. „Nicolae Melestean şi Ivan Ikizli au câștigat în câte patru meciuri fiecare. Deosebit de dificilă a fost calea spre prima treaptă a podiumului pentru Nicolae, care i-a învins pe trei reprezentanţi ai gazdelor şi pe Babek Huseynli (Azerbaidjan). În partida finală susţinută cu Ahmet Ygit, de exemplu, el a fost declarat câştigător cu un scor la limită, 2-1”, a declarat pentru agenţie vicepreşedintele Federaţiei Moldoveneşti de Lupte, Ion Vremere, care i-a însoţit pe sportivi la turneu.
Medaliile obţinute au permis lotului moldovean să ocupe locul doi în clasamentul pe echipe.