Evenimentul zilei

Mie04242019

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Liga Campionilor: Victorii pentru gazde în prima manșă a sferturilor

Liga Campionilor: Victorii pentru gazde în prima manșă a sferturilor

10 Aprilie 2019 -

Tottenham Hotspur a învins-o la limită pe Manchester City, cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, acasă, într-o partidă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Victoria londonezilor a fost adusă de sud-coreeanul Heung-Min Son (78), bine lansat de Christian Eriksen.
City a avut un penalty acordat în min. 13, pentru henţ la Danny Rose, după intervenţia arbitrajului video, dar portarul francez Hugo Lloris a apărat şutul lui Sergio Aguero.
Tottenham l-a pierdut pe golgheterul Harry Kane, accidentat de Delph, acesta fiind înlocuit în min. 58.
În celălalt meci al serii, Liverpool a învins-o pe FC Porto cu scorul de 2-0 (2-0), marţi seara, pe Anfield, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.
”Cormoranii”, finaliştii ediţiei trecute a competiţiei, s-au impus prin golurile marcate de de Naby Keita (5) şi Roberto Firmino (26).
Porto a avut şansa a marca, dar portarul Alisson Becker a salvat golul în faţa lui Marega în trei situaţii. Porto a ajuns la 19 partide fără victorie în Anglia.