Evenimentul zilei

Mie06192019

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Americanca Madison Keys şi australianca Ashleigh Barty s-au calificat în sferturi la Roland Garros

03 Iunie 2019 -

Keys, cap de serie numărul 14, a obţinut o victorie expeditivă în faţa cehoaicei Katerina Siniakova, cu 6-2, 6-4, într-o oră şi 16 minute.

Barty, a opta favorită, a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de americanca Sofia Kenin, cu 6-3, 3-6, 6-0, pe o ploaie uşoară la Roland Garros, notează dpa.
În turul anterior, Siniakova (42 WTA) o eliminase pe japoneza Naomi Osaka, liderul mondial, în timp ce Kenin (35 WTA) o scosese din competiţie pe compatrioata ei Serena Williams, câştigătoarea a 23 de titluri de Mare Şlem.
Keys a fost semifinalistă anul trecut la Paris şi a atins un sfert de finală pentru a cincea oară la ultimele sale şapte turnee de Mare Şlem. Barty, semifinalistă în acest an la Australian Open, se află în premieră în primele opt jucătoare de la Roland Garros.
Keys şi Barty vor fi adversare în sferturile de finală. Scorul meciurilor directe este egal, 1-1, americanca fiind victorioasă în 2017 chiar la Paris, cu 6-3, 6-2, în timp ce australianca şi-a luat revanşa anul acesta în Fed Cup, cu 6-4, 6-1.
Luni sunt programate şi ultimele două meciuri din optimile de finală, campioana en titre, românca Simona Halep, urmând să primească replica tinerei poloneze Iga Swiatek (18 ani), în timp ce în alt meci se vor înfrunta spaniola Aliona Bolsova şi americanca Amanda Anisimova.