Evenimentul zilei

Dum12082019

ActualizatMie, 15 Mai 2013 12pm

Back Sunteți aici:Sport Fotbal : Cele 16 echipa calificate a EURO 2020

Fotbal : Cele 16 echipa calificate a EURO 2020

17 Noiembrie 2019 - 

Olanda, Germania, Croaţia şi Austria s-au calificat, sâmbătă, la EURO 2020 la fotbal şi astfel numărul echipelor care şi-au asigurat biletele la turneul final a ajuns la 16.

Cele 16 echipa calificate sunt Anglia, Cehia, Ucraina, Germania, Olanda, Spania, Suedia, Croaţia, Austria, Polonia, Franţa, Turcia, Belgia, Rusia, Italia, Finlanda.
Germania a dispus cu 4-0 de Belarus, prin golurile marcate de Ginter, Goretzka şi Kroos (două), în timp ce Olanda a fost ţinută în şah de Irlanda de Nord, care a ratat un penalty.
Ţara Galilor a câştigat cu 2-0 în Azerbaidjan, iar Croaţia a trecut cu 3-1 de Slovacia şi a obţinut biletul pentru turneul de anul viitor. Ţara Galilor, Slovacia şi Ungaria luptă pentru locul al doilea în Grupa C.
Austria s-a impus cu 2-1 în faţa Macedoniei de Nord şi s-a calificat la EURO 2020.
Belgia şi-a continuat parcursul perfect, printr-o victorie cu 4-1 în Rusia.
Scoţia, Irlanda de Nord, Macedonia de Nord şi Israelul vor evolua la barajele din Liga Naţiunilor.
Rezultate:
Grupa C
Germania - Belarus 4-0
Au marcat: Matthias Ginter 41, Leon Goretzka 49, Toni Kroos 55, 83.
Igor Stasevici (Belarus) a ratat un penalty în min. 75 (Manuel Neuer a apărat).
Irlanda de Nord - Olanda 0-0
Steven Davis (Irlanda de Nord) a ratat un penalty 32.
Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Germania 7 6 0 1 24-6 18
2 Olanda 7 5 1 1 19-7 16
3 Irlanda de Nord 7 4 1 2 8-7 13
4 Belarus 8 1 1 6 4-16 4
5 Estonia 7 0 1 6 2-21 1
Grupa E
Azerbaidjan - Ţara Galilor 0-2
Au marcat: Kieffer Moore 10, Harry Wilson 34.
Croaţia - Slovacia 3-1
Au marcat: Nikola Vlasic 56, Bruno Petkovic 60, Ivan Perisic 74, respectiv Robert Bozenik 32.
Cartonaş roşu: Robert Mak (Slovacia) 66.
Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Croaţia 8 5 2 1 17-7 17
2 Ungaria 7 4 0 3 8-9 12
3 Ţara Galilor 7 3 2 2 8-6 11
4 Slovacia 7 3 1 3 11-11 10
5 Azerbaidjan 7 0 1 6 5-16 1
Grupa G
Slovenia - Letonia 1-0
Au marcat: Igors Tarasovs (autogol) 53.
Austria - Macedonia de Nord 2-1
Au marcat: David Alaba 7, Stefan Lainer 48, respectiv Vlatko Stojanovski 90+3.
Israel - Polonia 1-2
Au marcat: Munas Dabbur 88, respectiv Grzegorz Krychowiak 4, Krzysztof Piatek 54.
Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Polonia 9 7 1 1 15-3 22
2 Austria 9 6 1 2 19-8 19
3 Slovenia 9 4 2 3 14-8 14
4 Macedonia de Nord 9 3 2 4 11-13 11
5 Israel 9 3 2 4 16-17 11
6 Letonia 9 0 0 9 2-28 0
Grupa I
Cipru - Scoţia 1-2
Au marcat: Georgios Efrem 47, respectiv Ryan Christie 12, John McGinn 53.
Rusia - Belgia 1-4
Au marcat: Gheorghi Djikia 79, respectiv Thorgan Hazard 19, Eden Hazard 33, 40, Romelu Lukaku 72.
San Marino - Kazahstan 1-3
Au marcat: Filippo Berardi 77, respectiv Baktior Zainutdinov 6, Gafurjan Suiumbaev 22, Aleksei Şcetkin 26.
Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Belgia 9 9 0 0 34-2 27
2 Rusia 9 7 0 2 28-8 21
3 Scoţia 9 4 0 5 13-18 12
4 Cipru 9 3 1 5 14-14 10
5 Kazahstan 9 3 1 5 12-14 10
6 San Marino 9 0 0 9 1-46 0
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.

Lasă un comentariu